Przegląd mediów

TEMAT DNIA:

Mamy plan dla Mam – pod tym hasłem 27 maja 2023 r. odbyła się konwencja programowa Lewicy.
Żłobek dla każdego dziecka, renta wdowia czy 100 procent wynagrodzenia na chorobowym – to część propozycji Lewicy dla matek i rodzin, przedstawionych na sobotniej konwencji. – Kobiety nie czują się w Polsce bezpiecznie, boją się, że nie zostaną zaopiekowane – mówiła Joanna Scheuring-Wielgus.
– System dyskryminuje rodziny z dzieckiem, każde nowe dziecko zmniejsza zdolność kredytową o 10 proc. – mówili przedstawiciele Lewicy podczas swojej konwencji „Mamy plan dla mam”. Ugrupowanie zaproponowało m.in. ustawę dot. jawności płac, państwowy program najmu mieszkań czy „wdowich rent”.
W Warszawie odbyła się konwencja programowa Lewicy „Mamy plan dla mam”. – W czasach inflacji waloryzacja rent i emerytur powinna być dwa razy w roku – powiedział Włodzimierz Czarzasty.
Skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin, sto procent wynagrodzenia w czasie choroby – to niektóre obietnice przedwyborcze Lewicy. Padły one podczas konferencji organizowanej pod hasłem „Mamy plan dla mam”.
Żłobek dla każdego malucha, renta wdowia, czy 100 proc. wynagrodzenia na chorobowym – to propozycje Lewicy przedstawione podczas sobotniej konwencji tego ugrupowania.
LEWICA | Media ogólnopolskie
Lewica, po przyjęciu przez Sejm proponowanej przez PiS ustawy w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o weto w tej sprawie.
– To jest nikczemny sposób manipulowania demokracją – powiedział Krzysztof Bosak o ustawie ws. komisji ds. rosyjskich wpływów, którą Sejm przekazał na biurko prezydenta. Radosław Fogiel zauważył, że „sam Tusk proponował taką komisję”.
Według Włodzimierza Czarzastego nie ma innego wyjścia: – Po tych wyborach albo my będziemy siedzieli, albo oni – stwierdził gorzko w TOK FM. Do jego słów odnieśli się komentarzorzy. – Jesienne wybory będą dla PiS-u zero-jedynkowe – zgodził się Roman Imielski z „Gazety Wyborczej”.
Lewica, po głosowaniu nad tak zwaną ustawą „lex Tusk”, zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o weto w tej sprawie. Jak tłumaczył szef klubu Krzysztof Gawkowski, „Sejm przyjął haniebną ustawę, która łamie standardy demokratycznego państwa”.
Liczymy, że prezydent dla własnego dobra zawetuje ten haniebny projekt – powiedziała w „Jeden na jeden” w TVN24 współprzewodnicząca partii Razem i wiceszefowa klubu parlamentarnego Lewicy Magdalena Biejat. Mówiła o przyjętej przez Sejm ustawie w sprawie komisji do badania wpływów rosyjskich.
Ta komisja ma być biczem na polityków opozycji – mówiła w rozmowie z TVN24 Magdalena Biejat, posłanka Nowej Lewicy, współprzewodnicząca Partii Razem, komentując przyjęcie przez Sejm tzw. lex Tusk.
Lewica zaapelowała w piątek po głosowaniach do prezydenta Andrzeja Dudy o weto do ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. Jak podkreślił szef klubu Krzysztof Gawkowski, „w polskim parlamencie po 1989 roku nie było tak haniebnego prawa”.
– Komisja weryfikacyjna będzie politycznym sądem kapturowym, który nie spełnia podstawowych konstytucyjnych wymogów organu władzy publicznej. Lewica nie będzie uczestniczyła w tej hucpie, będziemy głosować przeciwko tej ustawie, a także nie wyznaczymy przedstawiciela klubu do prac w tej komisji – zapowiedzieli posłowie Maciej Gdula i Wiesław Szczepański.
„Trybunał Konstytucyjny został spacyfikowany już wiele lat temu. Ta ustawa to jakiś akord dobijania TK” – powiedział w Rozmowie w południe w RMF FM Krzysztof Śmiszek. Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy dodał, że PiS-owi nie chodzi o żadne usprawnienie bądź przyspieszenie prac TK. Odnosząc się do ustawy o komisji weryfikacyjnej ws. wpływów rosyjskich w Polsce w latach 2007-2022, zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by ją zawetował.
Ustawa o powołaniu komisji do zbadania wpływów rosyjskich – zwana ustawą lex Tusk – wydaje się być próbą ominięcia przepisów Konstytucji RP dotyczących sejmowej komisji śledczej. Przedstawiamy, czym różniłaby się komisja powołana na podstawie lex Tusk od dotychczasowych komisji śledczych. 
Lewica i Koalicja Obywatelska złożą wspólny wniosek o wotum nieufności wobec wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka – oświadczyli podczas konferencji prasowej Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica oraz Borys Budka, przewodniczący KP Koalicji Obywatelskiej. Szefowie obu klubów zapowiedzieli rozmowy z innymi ugrupowaniami sejmowymi, w celu złożenia przez całą opozycję wspólnego wniosku o dymisję obecnego szefa MON.
Koalicja Obywatelska oraz Lewica przygotowały wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON Mariusza Błaszczaka. – Przez cztery miesiące szukał rakiety. W żadnym państwie NATO nie było takich doświadczeń, że ktoś zgubił rakietę – argumentował przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski.
Mariusz Błaszczak udowodnił w czwartek, że to, co potrafi, to pierwszy uciec z placu boju. Uciekł z komisji i uciekłby, kiedy zaczęłaby się wojna — przekazali na konferencji w Sejmie szefowie klubów opozycji Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Borys Budka (Koalicja Obywatelska), zapowiadając złożenie wniosku o odwołanie szefa MON. W czwartek minister obrony miał złożyć w Sejmie wyjaśnienia dotyczące rosyjskiej rakiety, jednak stwierdził, że jest przeciwny „happeningom” i odmówił.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nie przedstawił na czwartkowym połączonym posiedzeniu dwóch komisji sejmowych wyjaśnień dotyczących szczątków rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. – Nie przesadzajmy, sprawa jest wyjaśniona – skomentował sprawę poseł PiS Marek Kuchciński.
– Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może być niższa niż 70 procent wysokości oraz wyższa niż dwukrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę – oświadczyli przedstawiciele Młodej Lewicy, Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Konfederacji Pracy Młodych, którzy podczas konferencji prasowej przed budynkiem Sejmu zaprezentowali projekt ustawy, który w ich imieniu posłowie Lewicy złożą w Sejmie.
Objęcie staży i praktyk przepisami o minimalnym wynagrodzeniu zakłada projekt ustawy przygotowany przez młodzieżówki Lewicy. Darmowe staże i praktyki to wyzysk młodych ludzi – mówili na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele młodzieżówek Lewicy.
Objęcie staży i praktyk przepisami o minimalnym wynagrodzeniu zakłada projekt ustawy przygotowany przez młodzieżówki Lewicy. Darmowe staże i praktyki to wyzysk młodych ludzi – mówili na piątkowej konferencji prasowej.
Praca za darmo? Zdaniem Młodej Lewicy czas z tym skończyć. Młodzieżówka Nowej Lewicy chce zakazać bezpłatnych staży i praktyk. „To skandal, że stworzono system, w którym darmowa praca ma charakter przywileju” – mówi współprzewodniczący młodzieżówki.
– Firma Kaufland przez wiele lat dyskryminowała kobiety, które wracały z urlopów macierzyńskich – stwierdziła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konwencji Lewicy. Podkreśliła, że Kaufland „zemścił się” na Jolancie Żołnierczyk, liderce związku zawodowego, która przeciwstawiła się temu procederowi.
– Ta instytucja stała się grupą osób działającą na polecenie lub wbrew poleceniem PiS – powiedziała w „Graffiti” posłanka partii Lewica Razem Daria Gosek-Popiołek o sporze w Trybunale Konstytucyjnym. Zauważyła, że pomysł PiS o zmniejszeniu liczby sędziów do pełnego składu „jest związany z ich buntem”.
Od 7 czerwca 2023 r. kierowcy, motorniczy, maszyniści i drużyny konduktorskie zyskają szczególną ochronę za sprawą nadania im statusu funkcjonariuszy publicznych. Jest to efekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, autorstwa Marka Rutki.
Od 7 czerwca 2023 r. kierowcy, motorniczy, maszyniści i drużyny konduktorskie zyskają szczególną ochronę za sprawą nadania im statusu funkcjonariuszy publicznych. Jest to efekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, autorstwa Marka Rutki.
– Składamy wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę działań rządu oraz Grupy Azoty, jeżeli chodzi o rynek nawozów – poinformowali posłowie Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak podkreślili chcą odpowiedzi na pytanie: co polski rząd zrobił, aby chronić polski rynek nawozów?
Projekt dotyczący zniesienia opłat za autostrady ma na celu odwrócenie uwagi od realnych problemów związanych z wykluczeniem transportowym – uważają posłowie Lewicy. – To, czego Polacy i Polki potrzebują dzisiaj to nie rozmowa o zniesieniu kilkunastozłotowej opłaty za odcinek drogi, tylko o rozwoju transportu publicznego – mówi posłanka Razem Paulina Matysiak.
Pomagamy Ukraińcom, Ukrainki niech radzą sobie same – to wniosek z raportu organizacji prawnoczłowieczych, które sprawdziły, jak Polska, Węgry, Rumunia i Słowacja wywiązują się z obietnicy pomocy uchodźczyniom, z których wiele stało się ofiarami zbrodni. Nasze babki późno zaczęły mówić o gwałtach wojennych.
Wiceminister Janusz Kowalski twierdzi, że tylko w 2022 roku na unijnym systemie handlu emisjami CO2 Polska straciła „per saldo 33 miliardy złotych na czysto”. Wyjaśniamy, dlaczego jest to manipulacyjny przekaz oraz jakie wpływy w ramach tego samego systemu ma budżet Polski.
Wojna w Ukrainie stworzyła Chinom doskonałą okazję do przetestowania Zachodu. Z Rosją handlują na dużo korzystniejszych dla siebie warunkach, no i bez dolarów – ale to wszystko nie spowoduje, że juan stanie się walutą światową. Rozmowa z Piotrem Kuczyńskim.
LEWICA | Media regionalne
„To nie jest metoda walki z bezpłodnością, to jest produkcja człowieka – powiedziała z mównicy sejmowej posłanka PiS Barbara Bartuś. Jej wypowiedź wywołała poruszenie w ławach poselskich, a posłanki Lewicy złożyły wniosek do Komisji Etyki.
Nie ma demokracji bez wolnych sądów, nie ma jej też bez równości i praw pracowniczych. Dlatego pójdę i w Marszu Równości we Wrocławiu 3 czerwca i w marszu Tuska 4 czerwca w Warszawie – mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.
Posłanka Magdalena Biejat zadeklarowała, że wybiera się na marsz 4 czerwca. – Będą na nim wyborcy Lewicy, będą działacze Lewicy – mówiła w TVN24. „Oczywiście będę na tym marszu [4 czerwca w Warszawie], bo na tym marszu będą wyborcy Lewicy, będą działacze Lewicy, będą tam ludzie, bo to jest święto demokracji.
Skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin, 100 proc. wynagrodzenia na chorobowym, tabletki „dzień po” bez recepty, dziedziczenie połowy emerytury po zmarłym mężu – takie postulaty przedstawiła Lewica podczas sobotniej konwencji tego ugrupowania. W sobotę 27 maja podczas konferencji organizowanej pod hasłem „Mamy plan dla mam” przedstawiciele Lewicy ogłosili swoją konwencje programową.
Radni Bielska-Białej na ostatniej sesji odrzucili projekt uchwały mieszkańców w sprawie dofinansowania przez samorząd zabiegu in vitro. Europoseł Łukasz Kohut napisał list otwarty, w którym apeluje do Rady Miasta o ponowne rozpatrzenie wniosku.