Przegląd mediów

TEMAT DNIA:
– Czy obecny chaos to jest niekompetencja, czy też celowe działanie? Okazuje się też, że są w Polsce firmy, które napchały sobie silosy i magazyny zbożem. Pytanie jakie powiązania polityczne mają te firmy? – mówił poseł Arkadiusz Iwaniak podczas konferencji prasowej przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak podkreślił „trzeba sprawdzić jakie firmy na tym najwięcej zarobiły”.

– Rząd sam sobie zafundował to, co ma. Widać, że pan minister Kowalczyk nie radzi sobie z problemem – skomentował Marcin Kulasek. – Albo rząd sfrajerował się i nie dopilnował pewnych rzeczy i teraz ma, to co ma. Albo widzą widmo nie rządzenia przez najbliższy czas i trzeba swoich kolegów odpowiednio uposażyć w pieniądze – dodał. Zasugerował, że na kryzysie rolniczym zyskują ludzie PiS.

Nie było pewne, czy ministerstwu rolnictwa uda się dogadać z rolnikami. Minister Henryk Kowalczyk wyszedł z sali obrad, a część uczestników zapowiedziała strajk okupacyjny. Ostatecznie w nocy podpisano porozumienie, a w nim 11 punktów, które pomogą polskim rolnikom.
LEWICA | Media ogólnopolskie
– Jeśli będziemy importować gaz czy ropę naftową nie z Rosji, ale z Arabii Saudyjskiej, to dalej jest to zewnętrzne źródło zasilania. Musimy polegać na własnych zasobach. Idziemy w kierunku dobrego rozwiązania, zmobilizowania własnego przemysłu – mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy.
„Trzeba odchodzić od tych źródeł emisji, które są duże. Transport to jest 20 proc. W tych 20 proc., 70 proc. to emisje z samochodów spalinowych, indywidualnych” – tak poparcie Lewicy dla unijnego zakazu rejestrowania aut spalinowych tłumaczył w Porannej rozmowie w RMF FM Maciej Gdula. „Jest tak, że jeżeli nie będzie tanich alternatyw wobec samochodów spalinowych, jeżeli nie będzie transportu publicznego, to ludzie sami wysadzę te regulacje w powietrze” – podkreślił gość RMF FM i złożył deklarację na rok 2035, kiedy unijny zakaz ma wejść w życie: „Jeżeli nie będzie tanich alternatyw, to sam założę żółtą kamizelkę i pójdę protestować”.
Zgodnie ze źródłami, na które powołuje się portal dziecisawazne.pl, rozpoczynanie zajęć o godzinach późniejszych niż 8:00 mogłoby wpłynąć pozytywnie na wysypianie się uczniów, co z kolei miałoby przełożenie na lepszą efektywność nauki oraz ogólną poprawę funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi. Wanda Nowicka opublikowała na swoim profilu tiktokowym filmik, w którym zwracała uwagę na potrzebę zmiany godzin rozpoczęcia zajęć na godz. 9:00.
— To był projekt sprzed czterech lat, nie byłem autorem większości tych ustaw. Wmawianie mi tego ma bardzo luźny związek z rzeczywistością — powiedział na antenie Radia ZET Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji, dopytywany o projekt „100 ustaw Mentzena”. Polityk stwierdził, że strona internetowa poświęcona tej inicjatywie nie działa, bo „wygasł hosting”. Jakie projekty ustaw prezentował przed laty Sławomir Mentzen?
Części rosyjskich interesów nie przeszkadzają ani sankcje, ani pozakręcane kurki. Do Unii Europejskiej nadal płyną stamtąd dostawy skroplonego gazu LNG. Na stacjach paliw w Polsce wciąż można kupić LPG z Rosji.
LEWICA | Media regionalne
Poseł Nowej Lewicy był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o perspektywach współpracy partii opozycyjnych i czy na listach wyborczych do Sejmu pojawią się nazwiska obecnych senatorów i europosłów.
– Ta sprawa nie jest oczywista. Jeśli mamy tu biznesowo dograne i nagle pojawia się druga opcja w postaci Krakowa, to znaczy, że ktoś zadziałał. To nie jest tak, że w Katowicach nie dopełniono jakichś formalności. Ktoś zadziałał, żeby to połączenie wstrzymać. Złożyłem w tej sprawie interpelację do premiera Morawieckiego – powiedział Przemysła Koperski w „Rozmowie Dnia” Radia Piekary.

-Odczytuję to jako swoistą karę wymierzoną w Katowice, województwo śląskie. To pokazanie mieszkańcom, samorządowi, że jeżeli zmienia się miejsce i z partii rządzącej przechodzi się do opozycji, to mogą być tego typu konsekwencje – mówi poseł Koperski.

Kilka tygodni temu zrobiło się głośno o sprawie kur, kaczek, czy też gęsi trzymanych w przydomowych zagrodach. Okazało się bowiem, że w myśl nowych regulacji unijnych, nawet jeśli ktoś ma jedną sztukę drobiu, to musi ją zarejestrować. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi obiecało przepisy zmienić. Jednak restrykcje wciąż obowiązują.
Podczas wtorkowej (28.03) konferencji prasowej Posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz Poseł Robert Obaz powiedzieli o projekcie „Renty Wdowiej” oraz nadchodzących wyborów parlamentarnych. Projekt przekroczył wymaganą liczbę podpisów i już na początku kwietnia zostanie złożony w Sejmie.
Radni prezydenta Janusza Kubickiego ogłosili miejski program in vitro, kradnąc pomysł lewicy. – Cóż widać wiatr się zmienia, Pensylwania ma swojego świstaka, a Zielona Góra prezydenta. Widać czuje, że PiS straci władzę – mówi Tomasz Nesterowicz, lider Nowej Lewicy.