Przegląd mediów



TEMAT DNIA:
– Myślę, że nie będzie wspólnej listy. (…) Jeżeli ktoś pójdzie po rozum do głowy i okaże się, że inni partnerzy na opozycji powiedzą, że jednak wspólna lista, to my pójdziemy do tej wspólnej listy – powiedział w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Krzysztof Gawkowski. Polityk założył się również z prowadzącym program o to, że opozycja wygra z PiS w wyborach parlamentarnych.
Sekretarz Generalny Nowej Lewicy Marcin Kulasek był gościem programu Sławomira Jastrzębowskiego. Prowadzący na wstępie przypomniał słowa polityka o tym, że Szymon Hołownia od kilku miesięcy składał do trumny koncepcję jednej listy opozycji. Dzisiaj Hołownia domknął jej wieko, a może wbił gwóźdź do tej trumny.
LEWICA | Media ogólnopolskie
Sejm nie zgodził się w środę na uchylenie immunitetu posłom: Sławomirowi Nitrasowi (KO,) Magdalenie Filiks (KO) oraz Joannie Scheuring-Wielgus (Lewica). Za uchyleniem immunitetu posłom opowiedziała się wcześniej sejmowa komisja.
Tylko najwierniejszy z wiernych Łukasz Mejza podniósł rękę za odebraniem immunitetów trojgu posłów opozycji. Kukizowcy, na których zwykle PiS może liczyć, wstrzymywali się od głosu, a sam Kukiz był dziś nieobecny.
– Nie dawaliście pieniędzy na edukację, bo kasa szła do mafii VAT-owskich – mówił w kierunku opozycji Przemysław Czarnek, odpierając w Sejmie zarzuty ws. subwencji udzielonych przez jego ministerstwo. – Znamienne jest to, że gdy mowa jest o złodziejstwie, to pojawia się Czarnek – odpowiedział mu Borys Budka (KO). Ministra edukacji bronił Janusz Kowalski, który zaapelował aby wszyscy Ci, którzy go popierają, wstali i zaczęli bić brawo.
Sejm zdecydował o ostatecznym kształcie ustawy o SN, mającej odblokować fundusze z KPO. Sprawy dyscyplinarne sędziów mają trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego, choć – jak ostrzega sam prezes NSA i dziesiątki innych ekspertów – to sprzeczne z Konstytucją.
Poprawka 700 metrów Marka Suskiego i antywiatrakowa krucjata Janusza Kowalskiego przyniosły efekt. Nowelizacja ustawy, która miała odblokować budowę farm wiatrowych na lądzie zamiast „liberalizacji” została okrzyknięta „antypolskim” i „zgniłym kompromisem”.
– Państwo zapewniało, że czynsze będą odpowiednie dla nauczycieli czy pielęgniarek, do nich ten program był skierowany. Okazuje się, że na czynsze w Mieszkanie + stać tylko bogatych mówiły posłanki Lewicy sprzed siedziby Polskiego Funduszu Rozwoju, który realizuje ten.
Zmieniające się informacje na stronach internetowych, ludzie wprowadzeni w błąd i mamieni obietnicami bez pokrycia tak mają wyglądać realia programu Mieszkanie Plus. Posłanki Daria Gosek-Popiołek i Marcelina Zawisza interweniowały w tej sprawie w PFR Nieruchomości.
W miarę możliwości powinniśmy wspierać ludzi, którzy upomnieli się o demokrację na Białorusi i płacą za to wysoką cenę Mamy obowiązek pamiętać o nich, bo upominają się o słuszną sprawę, o wolność i demokrację – mówił w Polskim Radiu 24 lider partii Razem Adrian Zandberg.
– Cała Unia Europejska powinna przystąpić do Konwencji Stambulskiej, w przyszłym tygodniu na sesji plenarnej w Strasburgu będziemy głosować nad tym raportem poinformował eurodeputowany Łukasz Kohut, który jest jego sprawozdawcą w Parlamencie Europejskim. Jak podkreślił tej idei sprzyja rząd Szwecji, który aktualnie sprawuje prezydencje w UE.
Dobrze, że premier nas posłuchał, ale niestety tylko jednym uchem tak posłanka Paulina Matysiak skomentowała zapowiedź przywrócenia poprzednich cen biletów PKP Intercity. Przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. walki z wykluczeniem komunikacyjnym przypomina o konieczności obniżenia cen także w kolejach regionalnych.
Lewica domaga się obniżenia VAT na bilety kolejowe do zera, tylko w ten sposób obniżymy ceny wszystkich połączeń oświadczyła posłanka Paulina Matysiak, komentując informację spółki PKP Intercity o przywróceniu cen połączeń Intercity do tych sprzed 4 tygodni. Podwyżki w ubiegłym roku dotknęły także pasażerów w kolejach regionalnych i tam te ceny się nie zmieniają poinformowała.
Zaskakuje mnie bardzo, że NFZ będzie mógł przeznaczyć 20 mln zł na zasilenie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, To jest kolejny skandal nie kryła oburzenia posłanka Krystyna Skowrońska (KO) podczas ostatniego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej.
– Przemysław Czarnek powinien podać się do dymisji – wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 20 procent respondentów.
Opozycja złożyła wniosek o odwołanie z pełnionej funkcji ministra Edukacji i Naiki – Przemysłąwa Czarnka. Posłowie Lewicy powiedzieli dość. „Mówimy dosyć rządom ministra Czarnka w edukacji, dosyć ograbiania uczniów, rodziców i nauczycieli” – stwierdziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
 

Lewica postuluje raczej systemowe rozwiązania polegające na zwiększeniu nakładów na zdrowie i rencie wdowiej, czyli prawie do 50 proc. świadczenia po swoim zmarłym małżonki oprócz własnej emerytury – mówi poseł. Z drugiej strony, zdaniem Gduli z Lewicy, emeryci ciężko pracowali i powinni otrzymywać godne pieniądze. Zwłaszcza, że często zdrowie nie pozwala już dorobić a proszenie dzieci o pieniądze jest trudne – mówi Gdula w rozmowie z Super Biznesem.

Jeśli wierzyć oficjalnym statystykom, tylko w ubiegłym roku, każdego dnia w Warszawie odbywało się przynajmniej siedem wyścigów samochodowych – oczywiście nielegalnych. To jednak nic przy roku 2021, gdy takich ekscesów notowano – uwaga – 36 dziennie.
91 proc. rzek w Polsce wymaga podjęcia mniejszych lub większych działań naprawczych. To dane, które podają same Wody Polskie, czyli państwowy organ zajmujący się gospodarką wodną.
Przepisy, które zostały zmienione (umożliwienie zakupu nieruchomości organizacjom pozarządowym z funduszy Ministerstwa Edukacji przyp. Demagog), zostały zmienione w ustawie covidowej, która dotyczyła matur.
– Patrzymy – my, to znaczy Unia Europejska i państwa członkowskie – bardzo uważnie na to, w jaki sposób sankcje, które były nakładane, są przestrzegane. I również robi się swego rodzaju rejestr, kto najwięcej czego importuje różnymi kanałami z Rosji – czyli kto w jakim stopniu wspiera wciąż finansowo reżim panujący w Rosji – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Nowej Lewicy prof. Bogusław Liberadzki.
Ale się porobiło! Rafał Bochenek, rzecznik PiS, był gościem programu „Sedno sprawy” Jacka Prusinowskiego, gdzie mówił m.in. o sytuacji na opozycji. W pewnym momencie w dziwny sposób skomentował współpracę Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL i Szymona Hołowni z Polski 2050. Czyżby rzecznik PiS miał problem z „zalotami dwóch panów”?
Afera dotycząca przyjmowania znajomych poza kolejką ukazała wielkie nierówności między elitami a całą resztą społeczeństwa w Polsce. Historie opowiadane przez kobiety, które nie mają znajomości i muszą radzić sobie w systemie złym i dziurawym, pokazują, jak olbrzymie są to różnice.
LEWICA | Media regionalne
Gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław była posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
– Nie może być tak, że w programie, który powstał, aby pomóc tym, których nie stać na komercyjny najem, ceny są niemal identyczne jak rynkowe – mówi Łukasz Maślona. Radni klubu Kraków dla Mieszkańców zajęli się sprawą lokatorów krakowskich bloków z programu Mieszkanie Plus, którzy czują się oszukani.
Co z wiatrakami? Jak blisko domów będą mogły stać i kto będzie o tym decydował?
Gościem porannego Studia Bałtyk był Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy, współprzewodniczący partii w województwie zachodniopomorskim. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk mówił m.in. o tym, jak jego ugrupowanie zachowa się podczas głosowania nad przyjęciem ustaw o Sądzie Najwyższym i wiatrakowej.
Niektórzy podlascy posłowie składają wiele interpelacji, często wypowiadają się w Sejmie, nie opuszczają głosowań. Inni natomiast są bardziej bierni. Sprawdzamy, który poseł z województwa jest najbardziej aktywny w obecnej kadencji.
Mieszkańcy okręgu piotrkowskiego nie mają szczęścia do drogi S12 przed wyborami politycy zawsze obiecują rychłe dokończenie budowy i na tym się kończy ekspresówki jak nie było, tak nie ma. Czy tym razem będzie inaczej?
Lewica od początku była otwarta na wspólną listę opozycji w wyborach parlamentarnych i cały czas jest gotowa do rozmów podkreślił na antenie Radia Kielce poseł Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Pracujemy nad programem, staramy się zobaczyć, gdzie są różnice, a gdzie punkty wspólne z Koalicją Obywatelską, partią Hołowni, PSL, czy też z Koalicją Polską.