Przegląd mediów

TEMAT DNIA:
– Składamy wniosek do NIK o kontrolę marż Orlenu. Chcemy dowiedzieć się czy za tymi decyzjami nie stały aspekty polityczne i czy w podejmowaniu tych decyzji nie brał udziału wicepremier Jacek Sasin, czy też premier Mateusz Morawiecki lub sam prezes Jarosław Kaczyński – poinformował poseł Tomasz Trela podczas konferencji prasowej. Największy koncern paliwowy w Polsce pomimo podwyżki podatku VAT na paliwa do 23 procent, nie podniósł cen na stacjach benzynowych. – Cuda rzadko się zdarzają, ale u prezesa Obajtka nad wyraz często – komentował ten fakt poseł Lewicy.
„A pamiętacie, jak z Adrianem Zandbergiem interweniowaliśmy w maju w Orlenie w sprawie zawyżonych marż? I jak Orlen twierdził, że nie da się nic z tym zrobić? Otóż da się. W Sejmie od pół roku leży nasza ustawa ograniczająca zyski spółek paliwowych!” – przypomniała Magdalena Biejat z Lewicy.
Jeszcze przed końcem 2022 r. kierowcy obawiali się, że 1 stycznia ceny paliw nagle gwałtownie wzrosną i ustawiali się w kolejkach do dystrybutorów. Tymczasem mieliśmy do czynienia z „cudem na stacji” mimo podwyżek podatków ceny ani drgnęły. Eksperci wyjaśniają, że to efekt polityki Orlenu, który „pompował” ceny paliw. A te z kolei ostro „podpompowały” też inflację pod koniec roku.
Przeprowadzenia kontroli przez tę instytucję domaga się również Konfederacja. Z kolei Tomasz Trela, poseł Lewicy, twierdzi, że podbijanie marży na paliwa przez koncern i PiS kosztowało w ubiegłym roku przeciętną rodzinę nawet 200 zł miesięcznie.
„Przyglądamy się działaniom PKN Orlen w sprawie cen paliw, nie wykluczamy interwencji” – przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odpowiedzi na prośbę money.pl o komentarz decyzji koncernu o obniżeniu cen paliw na stacjach w ostatnim dniu 2022 r. Wśród analityków pojawiają się głosy, według których kierowcy w ostatnim czasie mogli przepłacać za benzynę i olej napędowy.
LEWICA | Media ogólnopolskie
W najbliższą środę zostanie złożony w Sejmie wniosek o rejestrację komitetu zbierającego podpisy pod projektem ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. To pomysł Lewicy, który zostanie tym razem złożony jako obywatelski. Zakłada dodatkowe świadczenie dla seniorów, którym zmarł małżonek.
Projekt obywatelski dotyczący podwójnej emerytury dla wdów został złożony w maju 2022, o czym możemy przeczytać na oficjalnej stronie Lewicy. Zakłada on istnienie dwóch opcji do wyboru.
Jesteśmy przeciwko likwidacji TVP Info; telewizja publiczna ma misję i jest nią m.in. rzetelna informacja. Chcemy, aby kanał informacyjny pokazywał prawdę ibył niezależny powiedział w środę szef klubu Lewicy – Krzysztof Gawkowski.
O tym, że rybka lubi pływać, wie każdy Polak. Ta stara mądrość nie dotyczy tylko biesiadowania. Niemal każda ryba, która żyje w rzece, potrzebuje się przemieszczać.
Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy powiedział na antenie „Trójkowym komentarzu dnia”, że jego ugrupowanie najprawdopodobniej poprze tzw. ustawę wiatrakową. Poseł podkreślił, że jego koleżankom i kolegom zależy na rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce.Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.
– Ważne jest, byśmy jako opozycja koordynowali działania i nie dali się podzielić mówi Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy. Po tej stronie sceny politycznej właśnie pojawiło się jednak przekonanie, że w przyszłym tygodniu PiS nie ruszy z procedowaniem ustawy o SN.
Zwycięski projekt złożyła Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy.To oznacza, że na realizację programu in vitro w Rzeszowie jest w sumie 650 tys. zł. To ma wystarczyć na pomoc dla minimum 40 par, które mierzą się z problemem niepłodności, a bardzo chcą mieć dziecko.
Indywidualizacja, traktowanie polityki jako wojny o moralność, a także wielość strategii uniemożliwiają zarówno rozwinięcie lewicowej refleksji, jak i wspólnego frontu dla obrony lewicowych i wolnościowych wartości.
Spośród licznych wydarzeń na Bliskim Wschodzie wybrałem te, które będą miały znaczący wpływ na najbliższe miesiące czy nawet lata, zarówno w polityce regionalnej, jak i relacjach z Europą i Ameryką. I. Wojna w Ukrainie a Bliski Wschód Pierwszym wydarzeniem, które zatrząsnęło całym regionem, była inwazja Rosjan na Ukrainę z 24 lutego 2022.
LEWICA | Media regionalne
Rok 2023 będzie rokiem ciężkiej wyborczej rywalizacji. Z pewnością zmęczeni będą politycy i Polacy. Liczę, że opozycja zwycięży i odsunie obecną ekipę od władzy, a następnie doprowadzi do naprawy kraju.
Dlaczego wniosek o utworzenie Wyższej Szkoły Medycznej w Rybniku został odrzucony? Europoseł Łukasz Kohut oczekuje od ministra edukacji Przemysława Czarnka konkretnej informacji. Jego zdaniem aktualna odpowiedź MEiN nie zaspokaja wiedzy.