Przegląd mediów



TEMAT DNIA:
– Nie poprzemy wniosku o odrzucenie w I czytaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym poinformowali przedstawiciele demokratycznej opozycji na wspólnej konferencji w Sejmie. Politycy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedzieli, iż będą zgłaszać poprawki do tego projektu.
Sejm ma w środę rozpatrzyć ustawę o Sądzie Najwyższym i innych sądach, która ma umożliwić wypłatę Polsce środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W Zjednoczonej Prawicy nie ma spójnej, wewnętrznej akceptacji dla projektu.
Nie wierzę, że projekt noweli ustawy o SN jest ustalony z KE i na pewno realizuje wszelkie wymogi ws. odblokowania środków z KPO – mówiła w Sejmie Anna Maria Żukowska (Lewica). Nie może być tak, że za paraliżowanie procedury wypłaty środków z KPO obarczana jest opozycja – ocenił Krzysztof Paszyk (PSL).
W Sejmie odbyło się w środę pierwsze czytanie projektu zmian w Sądzie Najwyższym. Posłowie odesłali go do sejmowej komisji sprawiedliwości.
Europoseł Krzysztof Śmiszek na antenie TVN24 krytycznie ocenił rolę prezydenta w sporze o KPO. Jego zdaniem Andrzej Duda przesadnie podkreśla swoją rolę w procesie mianowania sędziów.
— Nasze poprawki zostały odrzucone i ten projekt nadal jest niestety projektem niekonstytucyjnym — powiedziała dziennikarzom po posiedzeniu komisji jej wiceprzewodnicząca Anna Maria Żukowska (Lewica). Jak dodała, w związku z tym, że posłowie opozycji rozważają złożenie poprawek w II czytaniu, postanowili wstrzymać się od głosu na komisji w sprawie całości projektu, natomiast ostateczne decyzje co do poprawek i projektu zostaną podjęte po spotkaniu przedstawicieli klubów opozycyjnych. — To będzie decyzja polityczna, na poziomie liderów — dodała.
 
– Zakłada pan ewentualność, że nawet, jeśli poprawki opozycji do ustawie o Sądzie Najwyższym nie zostaną przyjęte przez PiS, to pan i tak zagłosuje za ustawą? – pyta Bogdan Rymanowski. – Zakładam każdą ewentualność. Najważniejszymi wskaźnikami są dla mnie: pieniądze dla Polski – bo za nimi głosowała Lewica – oraz wspólne stanowisko z opozycją – odpowiada Gość Radia ZET, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
LEWICA | Media ogólnopolskie
Od dziś na wielu trasach taniej jest latać samolotem niż jeździć pociągiem. Właśnie weszły w życie podwyżki przejazdów obsługiwanych przez PKP Intercity.
W przeliczeniu na pieniądze ten wzrost kosztów biletów jest tak wysoki, że prowadzi do absurdalnych sytuacji: da się znaleźć tańsze bilety lotnicze niż kolejowe – mówi o podwyżce biletów PKP posłanka Partii Razem Paulina Matysiak.
– Na wielu trasach Polak zapłaci za bilet kolejowy więcej niż Niemiec – komentował w Sejmie podwyżki cen biletów Adrian Zandberg, poseł Partii Razem. Podał też inny przykład: – Od dzisiaj do okręgu wyborczego pana ministra Andrzeja Adamczyka [do Krakowa] można taniej dolecieć samolotem, niż dostać się pociągiem – wyjaśnił i nazwał decyzję o podwyżkach szkodliwym absurdem.
Z początkiem roku w Finlandii zaczęła obowiązywać zerowa stawka podatku VAT za bilety publicznego transportu zbiorowego. Rozwiązanie będzie obowiązywało przynajmniej do końca kwietnia z możliwością późniejszego przedłużenia. Fiński parlament postanowił obniżyć podatek, by zrekompensować obywatelom zwiększone ceny energii elektrycznej oraz koszty życia.
– Prawo i Sprawiedliwość chce zamienić wybory w ustawkę – ocenił Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej, komentując pracę nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, który zaproponował PiS. – Możemy rozmawiać o tej ustawie, ale wtedy, kiedy poprawki opozycji zostaną przyjęte, a vacatio legis tych przepisów będzie po następnych wyborach oświadczył szef KP Lewica.
– Ktoś chyba doradził Prawu i Sprawiedliwości zwiększenie liczby komisji w mniejszych miejscowościach, bo ma to im podobno przynieść dodatkowy procent głosów. Zwracam się do premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego: nie bądźcie tacy pewni – mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Szejna z Nowej Lewicy.
Sejm przyjął pierwsze czytanie zmian w Kodeksie wyborczym, a projekt został skierowany do komisji. Wcześniej na sali plenarnej odbyło się pierwsze czytanie zapisów zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.
Lewica i PSL wstrzymały się podczas głosowania nad wnioskiem o odrzucenie projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Oba kluby zgłoszą poprawki. – Jeśli nie przejdą, zagłosujemy przeciwko – mówi Gazeta.pl Krzysztof Gawkowski. Przewodniczący klubu Lewicy wyjaśnia, że kwestia głosowania została wcześniej uzgodniona między klubami.
Zbigniew Ziobro gra swoją grę i dopóty, dopóki on tej gry nie zakończy, to takie harce będą wykonywane na tej i na innych komisjach czy na sali plenarnej. Ma dwa cele. Po pierwsze, wzmocnić swoje szeregi jeszcze w tej kadencji parlamentarnej, czyli dodatkowe frukty i stołki, a po drugie – chce sobie zagwarantować i wynegocjować bardzo dobre miejsca na listach wyborczych PiS. Chce mieć w przyszłej kadencji znów 15-20 parlamentarzystów i szachować Jarosława Kaczyńskiego.
Lewica złożyła w środę wniosek o rejestrację komitetu obywatelskiego zbierającego podpisy pod projektem ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. Na ten projekt czeka 1,5 mln osób; mamy nadzieję, że rządzący pozytywnie do niego podejdą ? powiedział poseł Arkadiusz Iwaniak (Lewica).
Według Adriana Zandberga Trybunał Konstytucyjny nie jest instytucją, „która się przepracowywuje w ostatnich latach”. Europoseł Krzysztof Hetman uważa, że za prezesury Julii Przyłębskiej trybunał jest mniej efektywny niż za czasów Andrzeja Rzeplińskiego.
Większość uzdrowisk ma nieznaczne problemy z dotrzymaniem wszystkich parametrów dotyczących jakości powietrza przyznaje resort zdrowia, zastrzegając, że jest to problem nie tylko tych miejscowości, ale i całego kraju.
Nowelizacja w Kodeksie pracy, jeżeli będzie zawierała wszystkie elementy wymagane przez dyrektywę unijną i będą to zmiany korzystne dla pracowników, to oczywiście będziemy za nimi głosować, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Do końca czerwca powstanie czarna księga z gotowymi aktami oskarżenia dla polityków PiS, który podczas sprawowania władzy przekroczyli uprawnienia i złamali prawo zapowiedział poseł Krzysztof Śmiszek podczas spotkania drużyny prawników Lewicy.
W środę w Sejmie przeprowadzono drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W związku ze złożonymi poprawkami regulacja została odesłana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Poprawka ma ułatwić szczepienia przeciwko grypie, dzięki temu, że pacjent nie będzie musiał odbyć wizyty u lekarza, żeby otrzymać receptę na szczepionkę przeciw grypie. Receptę tę otrzyma w aptece i jednocześnie odbędzie się tam kwalifikacja i szczepienie mówił autor poprawki, poseł Paweł Rychlik z Prawa i Sprawiedliwości.
11 stycznia odbyła się 4. rozprawa Justyny Wydrzyńskiej oskarżonej o pomoc w aborcji. Aktywistce Aborcyjnego Dream Teamu grożą trzy lata więzienia za przekazanie pigułki aborcyjnej. Tym razem świadek – partner, który zgłosił sprawę pigułek na policję – stawił się w sądzie i złożył zeznania.
Lekarze wciąż bywają traktowani jak dobrzy Samarytanie, chociaż opieka medyczna stała się takim samym biznesem jak wszystkie inne gałęzie gospodarki. Zapewne mniej bezwzględnym niż handel surowcami, ale równie zafiksowanym na pieniądzach. Jeśli da się kasować więcej, należy to uczynić, koniec, kropka.
LEWICA | Media regionalne
Państwowa Inspekcja Pracy uważa, że włódzkim oddziale firmy Sii Polska doszło do złamania przepisów i popełnienia wykroczenia przy zwolnieniu związkowca.
Słowa Jarosława Kaczyńskiego o kobietach były poniżające, zniesławiły nas w opinii publicznej, dlatego wnoszę prywatny akt oskarżenia przeciwko prezesowi PiS – poinformowała 26-letnia aktywistka ze Szczecina Dagmara Adamiak.
Od dziś więcej zapłacimy za przejazdy pociągami. PKP Intercity podnosi ceny o nawet 18% i tłumaczy to rosnącymi kosztami działalności. Taka decyzja jest mocno krytykowana przez podróżnych i polityków, w tym między innymi kutnowską posłankę Paulinę Matysiak, która często jeździ koleją.
Gościem porannego Studia Bałtyk był Dariusz Wieczorek, poseł Nowej Lewicy, współprzewodniczący partii w województwie zachodniopomorskim. W rozmowie z Anną Popławską mówił m.in. o dzisiejszym, pierwszym w tym roku, posiedzeniu Sejmu, na którym najważniejszą sprawą będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.
Które z wydarzeń politycznych lub gospodarczych będą dla nas najważniejsze? O to pytamy związanych z regionem posłów, posłanki oraz panią senator.